www.cgany.com

בעלי חיים הם החברים שלנו

אוטוקופרופגיה בכלבים

/
/
/
22 Views

אחד שהוא קופרופאגי הוא כזה שצורך צואה. חזירים ברים הם צרכנים בולטים בהפרשת בעלי חיים אחרים שלהם. בעלי חיים צעירים מסוימים כמו פילים, פנדות והיפופוטמים אוכלים גם את צואה של אמם על מנת לגשת ולרתום חיידקים ספציפיים הדרושים לעיכול הצמחייה סביבם. הדוגמה הברורה ביותר לקופרופגיה היא זבוב הבית הנפוץ. כולם ראו זבובים על ערימת הפרשות כלבים. עם זאת, מחוץ לדרגות שונות של סוטה ומחלות נפש, תרגול הקופרופגיה בקרב בני אדם נחשב לדוחה לחלוטין. זו הבנה שאנחנו מצפים גם מחיות המחמד שלנו לדבוק בהן. ישנם טיעונים רבים מדוע כלב ייצרך צואה של בעל חיים אחר, אך מטרת מאמר זה היא לאפס את האוטוקופרופגיה או מדוע כלב צורך את הצואה שלו.

כשחקרתי נושא זה ושוחחתי עם בעלי כלבים, למדתי שזה נושא הרבה יותר נפוץ ממה שרוב היו רוצים להודות. לכלבים, שהם נבלות טבעיות, יש היבטים מסוג זה של התנהגות שכבר תוכננו מראש בתוכם. יש הסבורים שזה חלק מהמצב הגנטי שלהם. יש אפילו את הטענה שזאבים בטבע צורכים את מערכת העיכול של טרפם, ובכך צורכים את החומר הצואתי של החיה.

הסיבות הבסיסיות הלא רפואיות המסבירות את התנהגותו של כלב אוטוקופרופגי הן באמת פשוטות למדי. כמה סיבות להתנהגות הצורכת של צואה של כלב מבוית עשויות להיות קשורות לנושאים פשוטים כמו שעמום, חוסר פעילות גופנית או רעב. יש ששיערו כי הזנת יתר יכולה להוות טריגר גם לקופרופגיה, מכיוון שהאוכל לא עוכל באופן יסודי. סיבה נוספת יכולה להיות לחץ בתוך החיה. לחץ יכול להיות קשור לכל דבר, עבור גורים, זה יכול להיות הפחד להיענש על עשיית צרכים במקום הלא נכון. נושא מלחיץ נפוץ שעשוי לעורר התנהגות קופרופגית יכול להיות העובדה שהחיה עברה לאחרונה למצב מחיה חדש. התיאוריה המקובלת האחרת לגבי התנהגות זו היא שהתנהגות נלמדה. אולי אסף למלונה או נצפה במקום אחר.

סיבה שכיחה יותר לקופרופגיה היא אלרגיות למזון. אם הכלב אלרגי למזון שהוא אוכל, הוא לא סופג את כל חומרי המזון שלו מהמזון לפני שהוא עושה את צרכיו. אלרגיות למזון אצל כלבים הפכו לדבר הרבה יותר נפוץ כתוצאה מהתוספת של דגנים כמו תירס, וסויה במזונות לכלבים. למעשה, הפרשה כי כלב אלרגי למזון עובר בדרך כלל מתעכלת חלקית. התיאוריה היא שהפרשות עדיין מריחות טעימות יחסית ולכן הכלב מעביר אותה שוב במערכת שלו. במצבים מסוג זה, הכלב עובר צואה לא בריאה למראה, ואולי אפילו שלשול. מחוץ לאלרגיה ממשית ישנם גם כמה מצבים רפואיים אחרים שעלולים להוביל להתנהגות כזו.

דלקת הלבלב נחשבת לאשם מרכזי בהתנהגות אוטוקופרופגית. הלבלב מייצר אינסולין ואנזימים שונים כמו עמילאז, ליפאז, טריפסין וכימוטריפסין. אנזימים אלה מסייעים בעיכול המזון. אם אנזימים אלה דולפים מהלבלב, הדבר יכול להביא לדלקת ולשפע של בעיות שונות. קופרופגיה יכולה להיות חלק מכך גם כן. שוב, זה קשור לעיכול לא שלם.

סיבה פוטנציאלית נוספת לאוטוקופרופגיה אצל כלבים היא אי ספיקה בלבלב אקסוקרינית. מחלה זו ידועה גם בשם תסמונת העיכול. זה קשור לחוסר ייצור של אנזימים מסוימים. כאשר הלבלב אינו מייצר את כמות האנזימים הנכונה, כלומר כאשר תסמונת העיכול בועטת בועטת. הצואה שנוצרת כאשר כלב נמצא במצב זה אינה מתעכלת לחלוטין. הכלב עלול לצרוך את שרפרפו מכיוון שהוא רעב כל הזמן. הוא לא מעכל את האוכל שלו כמו שצריך. במסעו להגשים את החומרים המזינים שהוא חסר, עלולה להתרחש אוטוקופרופגיה.

השיטות בהן משתמשים בעלי חיות מחמד כדי לעצור התנהגות זו מגוונות. ההבנה הרווחת היא שענישה היא פרודוקטיבית ועשויה להיות חיזוק התנהגותי. ישנם מוצרים כגון פותי פה מאת ארבע כפות שגורם לצואת הכלב להיות בלתי רצויות, אפילו לכלב עם טעם לחומר. בעלי כלבים השתמשו בתוספי מזון כמו נתחי אננס, מרככי בשר ועוד רבים אחרים ללא מרשם כדי להפוך את צואת הכלב שלהם לרצויה עבור חיית המחמד שלהם. נראה ששיטה נוספת נפוצה בדרך כלל היא לתבל את צואת הכלב עם טבסקו או רוטב חם דומה. אולם נראה כי ניקוי צואה מיידי לאחר הצרכים הוא האפשרות הטובה ביותר. שוב, זהו מאמר על autocoprohagy, ולא קופרופאגיה תוך-ספציפית שהיא צריכת הצואה של בעל חיים אחר בתוך אותו מין, או קופרופגיה בין-ספציפית שהיא צריכת צואה ממין אחר. תיאוריה מקווה אחת בנושא היא שאם ניתן ליישר את התנהגות הכלב בבית, הסיכוי שהוא יעבור לצואתו של בעל חיים אחר יהיה קל יותר. לא משנה מה המקרה, כל האלמנטים של אוטוקופרופגיה יכולים להיות מוגבלים אם הבעלים באמת שם לב לחיית המחמד שלו.Source by Peter Demmon

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.cgany.com All Rights Reserved