www.cgany.com

בעלי חיים הם החברים שלנו

האם האקווריום של מי המלח שלך מלוח מדי?

/
/
/
54 Views

הבנת השפעת המערכת בסביבות ימיות היא המפתח לשליטה בחזקת דגים.

אחד המושכרים שדיברו על נושאים בשמירה על אקווריום ימי הוא הצורך להקל על תפקוד מערכת האוסמו-פיקוח של הדגים. מערכת הוויסות האוסמרית אחראית על שמירה על איזון בריא של נוזלים ומלחים בתוך הדג עצמו.

ככל שכמות המלח במים גבוהה יותר כך מערכת הוויסות האוסמוטית קשה יותר לעבוד על מנת לשמור על רמות נכונות של מלח ומינרלים אחרים בדגים, כך הלחץ האוסמוטי גבוה יותר.

רמות המלח שדג יכול לסבול תלויות בסביבה ממנה התפתח הדג. דגי מים מתוקים יכולים להתמודד רק עם לחץ אוסמוטי נמוך מאוד בהשוואה לדגי מים מלוחים שרגילים לעמוד ברמה גבוהה יותר. יש דגים שמסוגלים לסבול שינויים עצומים ברמת המלח ולחץ אוסמוטי המאפשרים להם לנסוע מאוקיאנוסים של מי המלח, מעלה במי נהרות מים מתוקים. דגים החיים בדרך כלל גם במים מתוקים וגם במלח, מכונים דגי מים מליחים.

ישנם גם דגי מים מלוחים רבים שייצאו למים מתוקים בנקודות ספציפיות בחייהם. דגים ימיים רבים כמו סלמון יעברו במהירות בעקבות נהרות מים מתוקים כדי להתרבות ומאפשרים לצעירים שלהם לגדול במשתלות נחל בטוחות יותר הרחק מהאיומים האורבים באוקיאנוסים. לאחר שהצאצאים גדולים מספיק הם יחזרו לים שם יש להם אוכל מספיק לגדול ולשגשג.

דג מים מתוקים שומר בדרך כלל על רמת המלח הפנימית שלו גבוהה מזו של המים שמסביב. הזימים שלה קולטים מלח מהסביבה יחד עם חמצן. כמות גדולה של מים מפוזרת כל הזמן לדגי מים מתוקים ומופרשת כשתן כך שמערכתו נשטפת ללא הרף. מצד שני, דגי ים הם בעלי רמת מלח פנימית נמוכה יותר מהמים הסובבים, כך שהלחץ האוסמוטי מושך באופן טבעי מים מהדגים ודוחף פנימה את המלח. כתוצאה מכך, כדי לשמור על רמת המלח הנכונה, דג מי מלח צריך לפעול באופן פעיל. להפריש מלח מהזימים שלו.

דג ימי במים עם רמת מלח מעט גבוהה יותר יקדיש יותר אנרגיה מולקולרית לוויסות אוסמורוס; לכן אם הדגים סובלים ממתח הורדת רמת המלח תעזור לדגים להתאושש. הורדת רמת המלח תפחית את הלחץ האוסמוטי בתוך הדג ותאפשר לו להקצות יותר מהאנרגיה המולקולרית שלו למערכת החיסונית שלו, זה יעזור למנוע את הדג הלחץ מלהיות חולה וניתן להשתמש בו לטיפול בדגים חולים.

האוקיאנוס הוא המערכת האקולוגית היציבה ביותר בעולם התופס 77% משטח כדור הארץ וחווה מעט מאוד תנודות עונתיות ברמות המלח בהשוואה לאגמים ונהרות זעירים של מים מתוקים. מרבית הדגים הימיים יכולים להתמודד רק עם כ -2 מעלות של החלפת מלח ביום, למשל 1.023 עד 1.025. הערכת מערכת האוסמו-ויסות יכולה לסייע בהגנה על אקווריום התצוגה שלך. כל דג שתציג יהיה לחוץ בתחילה ולרוב ייקח כשלושה שבועות עד שהדגים ישקעו בסביבה חדשה ורמות הלחץ שלו יחזרו לרמות בריאות. במהלך תקופה זו מומלץ להוריד את רמת המלח של המים שלך לכ- 1.018, להוריד את הלחץ האוסמוטי שחווה הדגים ואז להגדיל אותם בהדרגה לרמה הקודמת שלך (לזכור כמובן לעולם לא להוריד או להעלות את רמות המלח ביותר מ- 0.002 ליום). המשמעות היא שעליך להתחיל להכין את המכל שלך כמה ימים לפני שאתה מציג דג חדש כדי שרמת המלח תהיה נכונה כשאתה מביא את הדג הביתה ברגע שנראה שהדגים מסתדרים טוב במשך שבוע תוכל להחזיר את רמת המלח לאט. ל 1.025 ובכל פעם שהדגים נראים לחוצים שוב כדאי להפחית אותו ל 1.018 שוב. רבים מהאלמוגים לא ייהנו מרמת המלח הנמוכה יותר ואולי לא ייפתחו גם במהלך זה, אך הדבר לא יוביל לבעיות ארוכות טווח.

סיבה נוספת להורדת רמת המלח לפני הכנסת דגים חדשים היא שלמרות שהאוקיאנוס בדרך כלל נמצא ברמת מלח של 1.025, ואקווריום ריף מושלם צריך להתאים לכך, רוב קמעונאי הסיטונאים והסיטונאים מנהלים את האקווריומים שלהם ברמת מלח של 1.018. זאת על מנת לאפשר לחץ אוסמוטי נמוך יותר שמצמצם בתורו את שכיחות המחלות בקרב הדגים שלהם. בגלל זה רוב טנקי השונית מוחזקים למעשה ב 1.023 ודגי טנקים בלבד ב 1.020.

דרך אחרת לאפשר לדגים להסתגל בהדרגה לרמות מלח גבוהות יותר היא להשתמש במיכל הסגר אשר יכול לאכלס את הדגים במשך 2-4 שבועות לפני שהוא מוצג במיכל התצוגה הראשי. המשמעות היא שהמיכל הראשי יכול להישאר ברמת המלח הרצויה ובמקביל לאפשר לדגים להתיישב ולהתמתח לפני שהוא מוחדר למיכל התצוגה. יתרון נוסף בשימוש במיכל הסגר הוא בכך שהוא מפחית את רמות הפתוגן במיכל התצוגה שלך. כאשר דגים נלחצים, למשל כשהם מוחזרים הביתה מקמעונאי אקווריומים, הם משחררים פסגות של רמות פתוגנים למים. פתוגנים אלה אינם רק מסוכנים לדגים החדשים, אלא יכולים גם לגרום לחלות בדגים הקיימים שלך. אם יש לך מיכל הסגר, אתה יכול לרפא את הדגים בנפרד ולהפחית את סכנת המחלה בדגים החדשים והוותיקים שלך.

לאחר שהדג החדש מוכן להכנס למיכל הראשי, עליכם להתאים לאט את רמות המלח וה- pH וגם את הטמפרטורה לזו של מיכל התצוגה. בדרך זו, אינך צריך להתאקלם בדגים במיכל התצוגה שלך אלא להעביר אותו בקלות ברשת. המעבר המהיר והפשוט הזה ממכל ההסגר למיכל התצוגה יהיה נטול מתח לעומת מה שהדג היה צריך לעבור כדי להגיע אליכם.

בהתחשב בכל היתרונות, רצוי מאוד להשתמש במיכל הסגר. עם זאת, אם מיכל ההסגר קטן מדי או שאינך יכול לספק את התנאים הנכונים, עדיף שהדגים יוכנסו ישירות למיכל הראשי.

ניתן להשתמש בכל הטכניקות שהוזכרו לעיל בכל אחד מהדגים שלך חולים או לחוצים, לא רק בזמן הצגתם. אתה יכול בכל עת להציב דג לחוץ או חולה במיכל הסגר עם רמת מלח נמוכה יותר בהשוואה לזה של התצוגה שלך. גישה אחרת היא לבצע טבילה במים מתוקים על כל דג או אלמוג חולה. לשם כך, הנח את החיה הימית החולה במים מתוקים עם הטמפרטורה וה- pH זהה למיכל שלך למשך 10 דקות. זה מאפשר ללחץ האוסמוטי להרוג פתוגנים וחיידקים שאולי משפיעים על החיה שלך אך בדרך כלל לא הורגים אותה. ברוב המקרים, אם החיה לא שורדת את הטבילה במים מתוקים היא כנראה לא הייתה חזקה מספיק כדי לשרוד בכל מקרה. ניתן לחזור על הטבילה מדי יום במידת הצורך.

אז בפעם הבאה שהדגים שלך חווים מתח או מחלה, עזור להגביר את המערכת החיסונית שלהם על ידי הפגת לחץ אוסמוטי.Source by Paul Linton Talbot

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.cgany.com All Rights Reserved