www.cgany.com

בעלי חיים הם החברים שלנו

הגישה הטבעית לטיפול בארואנה אסייתית בשבי

/
/
/
16 Views

כמו כל דגי האקווריום, בית הגידול הטבעי של ארואנאס מכתיב כיצד ניתן לטפל בהם בצורה הטובה ביותר בשבי. למרות שארואנאס מוחזק בשבי במשך עשרות שנים, אין זו אלא טיפת דלי מבחינת קיומם בטבע.

Arowanas נחשבים "מאובנים חיים", ונוכחותם הוקמה לפני 60 מיליון שנה ויותר. ההיסטוריה של אבותיהם נמשכת יותר מ -130 מיליון שנה. אורך החיים והתפתחות המים המתוקים של 7 מיני ארובנה מצביעים על התאמתם המוצלחת לסביבתם.

ככל האפשר, יש לחקות את בית הגידול הטבעי של ארובאנאס להצלחתם בשבי. כמערכות סגורות, כמובן שאי אפשר להשאיר טיפול בארובנה לתהליכים "טבעיים" באקווריום. אך ניתן לתת להעדפותיהם הטבעיות להנחות כיצד אנו דואגים להם לתמוך בצורה הטובה ביותר בבריאותם ולקדם את רווחתם.

מטבע לטיפוח

רוב אוהדי ארובנה יודעים כי הזנים האסיאתיים הם ילידי אזורי נהר מים שחורים בדרום מזרח אסיה. ארבעת הזנים של ארובנה אסייתית מקורם באזורים שונים של מים מתוקים במלזיה, תאילנד ואינדונזיה. המאפיינים הפיזיים הייחודיים של נהרות, ביצות ושטחי ביצות אלה מכתיבים את תנאי הטנק האופטימליים לארובנות בשבי.

תכונות מים

ט) טמפרטורה: בתי גידול מקומיים של ארובנה ממוקמים קרוב מאוד לקו המשווה באזורים טרופיים. לכן יש לשמור על טמפרטורת המים על 27 מעלות צלזיוס (80 מעלות צלזיוס). טמפרטורת המים תשתנה מעט בסביבתו הטבעית של ארובנה, וגם הם אינם סובלים תנודות בטמפרטורת האקווריום.

ii) מים שחורים: ארואנות שוכנות במקור בנהרות מים שחורים ובאזורי ביצות. מים שחורים נקיים להפליא ונוטים לתמוך במגוון רחב של מיני דגים ייחודיים המותאמים במיוחד לתכונותיהם. מים שחורים הם מים רכים חומציים המוזנים מזרמי מים שחורים שמקורם בקרקעות יער טרופיות עתיקות דלות חומרים מזינים. המחסור במינרלים בקרקעות אלה שומר על רכות מים שחורים. העלים הנרקבים של עצים קטאפאנג הנופלים למים שחורים משחררים טאנינים וחומצות חומיות שמרככים אותו עוד יותר. חומצות אורגניות אלה צובעות את המים בצבע תה ייחודי.

ההערכה היא כי הצבע החום-צהוב של מים שחורים תורם לצבעים הבהירים והססגוניים האופייניים למיני דגי מים שחורים רבים, כולל ארוואנות. צבעוניות תוססת עשויה להקל על מינים לזהות זה את זה במים בצבע כהה.

עם זאת, תחביבים רבים מנסים לשחזר את תנאי המים השחורים באקווריומים של ארובנה. עלי קטפנג מיובשים משמשים לקידום סביבה בריאה ולהורדת ה- pH של מי הטנקים. החומצות האורגניות הטבעיות שמשחררות העלים עשויות לסייע בקליטת כימיקלים לא רצויים, ניקוי רעלים מהמיכל ולהפחתת אוכלוסיית החיידקים הלא רצויים.

כבול ועץ סחיפה שנרקב הם שני תוספי מים שחורים נוספים המשמשים במיכלי ארובנה. "תמצית מים שחורים" מוכנה מסחרית היא אפשרות נוספת. בעת יצירת תנאי מים שחורים, יש להקפיד כי ה- pH של המיכל לא יהפוך לחומצי מדי או ייפול מתחת ל- 6.5 – 7.0.

הַאֲכָלָה

ט) דיאטה: ארוואנות בטבע הם דגים טורפים, האוכלים על פני השטח אשר צדים באזורים רדודים ומוצלים לאורך החוף. הם ידועים לשמצה בזינוק אחרי אוכל שעף או תלוי מעל פני השטח. התזונה שלהם מורכבת ממזון חי בסביבתם הטבעית, וזה מה שהם מעדיפים להאכיל בשבי.

זה לא רק אפשרי, אלא חכם להתאים את ארובנה שלך לאכילת מזון שאינו חי. אבל לשם חיקוי הסביבה הטבעית שלהם, שום דבר לא מתקרב יותר ממאכלים חיים. בטבע ידוע שארואנות ניזונים מחרקים, עכבישים, צפרדעים, דגים, לטאות, ציפורים, עטלפים ואפילו קופים קטנים. בשבי, סרטנים, תולעים ודגי מזין מגדלים בחווה מאפשרים לארוואנות לממש את יצר הציד הטבעי שלהם.

התזונה הטבעית שלהם גם מקשה על מציאת בני זוג טנקים מתאימים לארובנה. בטבע, הם בדרך כלל צורכים כל דבר קטן מספיק בכדי להתאים לפיהם. אותו דבר נוטה להתרחש בשבי.

ii) לוח הזנות: מומחים רבים מטילים ספק בכך שארואנאס ניזונים מדי יום בסביבתם הטבעית. אפילו טנק גדול מאפשר פעילות גופנית מינימלית בלבד לארואנאס השמור בשבי. לכן האכלה יומית מיותרת ועלולה לפגוע באיכות המים.

iii) כיסוי טנקים: תוצאה ישירה נוספת של הרגלי האכלה הטבעיים שלו היא הנטייה של ארובנה לזנק מהמיכל שלה. יש להקפיד על אבטחת מכסי אקווריום. ניסיון להרתיע קפיצה בכל דרך אחרת אינו סביר להוכיח פורה, ועלול לגרום לפגיעה בדגים.

הרגלים

Arowanas נמצאים בדרך כלל ביחיד או בקבוצות קטנות בטבע. הם טריטוריאליים ביותר ומגנים באגרסיביות על האזורים שהם כובשים. האינסטינקטים הטבעיים שלהם עומדים בסתירה לשכן את ארואנאס יחד.

שחייה על פני השטח או דגים אגרסיביים עשויים להיראות מאיימים על ארובנה. צמצם את הסיכון למריבות על ידי בחירת אחד או שניים מחברי טנק ביישנים תחתונים או גדולים יותר למגורים בארובאנה.

אלמנטים סביבתיים

למרות ש Arowanas נמצאים בדרך כלל בין מים רדודים זרועים קנים, עץ, סלעים וצמחי מים, רוב התחביבים מעדיפים לשמור על טנקי Arowana מעוטרים בדלילות. זה עוזר במניעת פגיעה בדגים והופך את תחזוקת המכל למייגעת פחות. צמחים מלאכותיים וקישוטים שאינם מפריעים להרגלי השחייה על פני השטח הם חלופות בטוחות ותחזוקה נמוכה להצעת תכונות בית טבע "טבעיות".Source by Steven Yeoh

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.cgany.com All Rights Reserved