www.cgany.com

בעלי חיים הם החברים שלנו

החתולים והכלבים של אנדי וורהול

/
/
/
22 Views

בשנת 1954 פרסם אנדי וורהול, חובב חתולים ידוע, סדרה של 25 דיוקנאות חתולים בצורת ספר. המודפסים במהדורה מוגבלת, נייר בצבעי מים של ארצ'ס, ההדפסים הודפסו באופן פרטי והוכנו כמזכרת לחג המולד. הוא קרא לספרו 25 חתולים בשם סם וכוס כחול אחד. במקור הוא התכוון לקרוא "… בשם סם" אך אמו, שעשתה את הכיתוב, הפסיקה את ה"ד "וורהול חשב שהגרסה הסופית בסדר.

בשנות החמישים קנה וורהול אבן חומה בה התגוררו הוא ואמו. ולמרות שהם היו בעלי חתולים במשך עשרים שנה, סדרת דיוקנאות החתולים שלו לא התבססה על החתולים שהוא חי איתם והכיר. במקום זאת הם התבססו על תצלומיו של צלם החתולים הניו יורקי וולטר צ'נדוהה.

בשנות השבעים התעניינה של וורהול עם חתולים דעך והתעניינותו בכלבים עלתה. החבר שלו החליט שהם צריכים להשיג גור דכשונד קצר שיער. הם קראו לכלב "ארצ'י". וורהול התלהב כל כך עם ארצ'י שהוא הפך לאלטר אגו שלו. כשהוא החזיק את ארצ'י במהלך ראיונות, כאשר וורהול לא רצה לענות על שאלה מסוימת, הוא היה פשוט מסיט את השאלות לארצ'י. וורהול לקח את הכלב לכל מקום – לסטודיו שלו, לפתיחות אמנות, לארוחת ערב, לצילומים וללונדון כשעבודתו לקחה אותו לשם.

כשארצ'י היה כמעט בן שלוש, נכנס לתמונה דכשונד נוסף. הכלב הזה, הם קראו "עמוס". שלושתם הסתדרו מפורסמים. עמוס וארצ'י היו רצים ברחבי העירייה נובחים, רודפים ומשחקים אחד עם השני תוך שהם מספקים בידור מתמיד לווורהול. הכל היה בסדר, אלא שעכשיו ארצ'י יישאר בבית עם חברו החדש עמוס במקום להרהר בעיר עם וורהול.

בשנת 1976 הזמין אספן האמנות פיטר ברנט את אנדי וורהול לצייר את קוקר ספניאל שלו בשם ג'ינג'ר. אנדי עשה שני ציורים של ג'ינג'ר, כמו גם רישומים. פיטר בראנט כל כך אהב את אלה שהוא חשב שוורהול צריך לעשות סדרה שלמה של רישומי חתולים וכלבים. גם אנדי אהב את הרעיון. זה יפתח אזור חדש של דיוקנאות עמלה וייתן לו הזדמנות להשתמש בארצ'י ועמוס בעבודתו. כל מה שהיה חסר לו היה חתול שיתאים לתבנית הדוגמנות.

וורהול אהב לעבוד מצילומים. הוא התקשה לביים את חיות המחמד שלו ולהשאיר אותם דוממים. הוא החליט להשתמש בפוחלצים לתמונות החתול והכלב הראשונות שלו. וינסנט פרמונט בארטנט כינה את הציורים המוגמרים של היצורים הממולאים האלה "מפחידים ומקאבריים". הציורים; עם זאת, אמרו כי וורהול הושלם מתצלומי חתולים וכלבים הוא תוסס ומלא אישיות.

לאחר זמן מה החל להתעסק באמנויות אחרות, כולל סרטי מחתרת שחקרו את ערך ההלם של עירום, חמדנות ומיניות. בשנת 1976, לאחר הפסקתו מעיסוקי אמנות רגילים ומיינסטרים, פיטר ברנט דאג להצגת סדרת הכלבים והחתולים של וורהול בניו יורק ובלונדון.

לאחר תקופת ציור וצביעת החתולים והכלבים של וורהול, הוא החל בביצועים אמנותיים לפחיות מרק של קמפבל והתמקדותו בתרבות הפופ כפי שניתן לראות בעבודותיו התמקדו סביב מרילין מונרו. לאחר מות אמו התרחק וורהול יותר מעיני הציבור. וורהול השאיר את יומניו מאחור שפורסמו מאוחר יותר בספר. בעוד שרבים אומרים שהערכים שלו "שגרתיים", מי שלומד את האמנות שלו מגלה שהם עוזבים היסטוריה – היסטוריה פוסט-מודרנית שמשקפת הרבה את אמונותיו, קשריו וחייו המוקדשים לאמנויות חקר.

זכויות יוצרים © 2008 מלאני לייטSource by Melanie Light

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.cgany.com All Rights Reserved