www.cgany.com

בעלי חיים הם החברים שלנו

ציפורים נודדות מספקות שיעורים ביומימטיים לבעיות בניהול הלחץ שלנו

/
/
/
16 Views

ביומימטיקה (המכונה גם ביו-מימיקה או ביוניקה) היא יישום של שיטות ומערכות הנמצאות בטבע על טכנולוגיה מודרנית ופיתוח משאבי אנוש. למרות שהטבע מציע את הפתרונות הטובים ביותר עבור רבים מהבעיות המסובכות או הלא פתורות שלנו, אנו ממעטים לחפש ממנו פתרונות. במאמר זה זיהיתי עובדות בעלות ערך מסוים בהתנהגות ציפורים נודדות שיכולות לספק כמה עקרונות בסיסיים לפתרון בעיות ניהול הלחץ שלנו.

בימים אלה, לחץ הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו ולכן כל אחד מאיתנו צריך להתמודד איתו בצורה זו או אחרת. הלחץ נוצר על ידי גורמים שונים המכונים גורמי לחץ. הם עשויים להיות, סביבתיים, פיזיולוגיים, חברתיים או קוגניטיביים. גופנו מגיב לגורמי לחץ אלו מבחינה פיזיולוגית על ידי הפרשת הורמון הנקרא קורטיקוסטרון המוביל לתגובת "קרב או פחד". למרות שתגובה מסוג זה מתפרשת כערך הסתגלותי, התרחשות מתמשכת או תכופה של לחץ אכן מובילה להשפעות כרוניות בלתי רצויות בבוא העת על תגובות פיזיולוגיות והתנהגותיות של גוף האדם.

מתוך ידיעה על חשיבות המתח בניהול הבריאות, פותחו טכניקות רבות לניהול מתח והציעו להילחם במתח. עם זאת, לא קיימת מתודולוגיה מקיפה לניהול כולל של לחץ אשר ניתן ליישם אותו לכל סוג של לחץ. הנה הפתרון לבעיה זו מהטבע.

מחקר ביקורתי על התנהגויות הנדידה של כמה ציפורים הנודדות ארוכות מספק כמה עקרונות בסיסיים הכרוכים בניהול מצליח של לחץ.

החלק הלחוץ ביותר בחיים בעופות הנודדים הוא מסעם הנודד הארוך. חלק מהציפורים הנודדות כמו אווזים, דרורים, קיכלי חרקים וכו 'ידועות בזכות נדידתם העונתית הנעה מאות קילומטרים. הם מבצעים הגירה שנה אחר שנה ודור לדור. כיצד הם מצליחים לנהל את האירוע הלחץ הזה בהצלחה ומופיעים ללא הפסקה שידעו היטב כי יהיה כרוך במתח חמור? התשובה היא שהטבע לימד אותם כיצד לנהל את האירוע הלחיץ ​​הזה בהצלחה במהלך אלפי שנים של התפתחותם.

להלן העקרונות הבסיסיים שזוהו בניהול לחץ על ידי הציפורים הנודדות: 1. עקרון הימנעות, 2. עקרון הסתגלות ו- 3. עקרון קבלה.

עקרון הימנעות: הסיבה הבסיסית מדוע הציפורים מבצעות נדידה עונתית היא הימנעות מלחץ של קור חריף שעליו הם יצטרכו להתמודד במהלך עונה מסוימת, אם כי הנדידה כשלעצמה גורמת ללחץ. אלא אם כן ציפור זו מתרחקת ממקומות הקור העזים באותה עונה, סיכוי ההישרדות שלהם בלחץ הטמפרטורה הקשה יהיה רחוק. לכן הטבע לימד אותם שעקרון ההימנעות יהיה האופציה הטובה ביותר במצב כזה. לחץ נוסף שעליו עופות המהגרים עשויים להתמודד הוא איום הטורפים בדרך הנדידה שלהם. על מנת להימנע מאיום הטורפים בדרכם, העופות מעדיפים לנסוע במסלול מעגלי בידיעה טובה כי החלטה כזו כוללת מרחק טיסה נוסף. גם כאן עוקבים אחר עקרון ההימנעות תוך התמודדות עם הלחץ מצד הציפורים. בשני המקרים, עיקרון ההימנעות נחשב לטכניקה היקרה יותר לניהול מתחים באותם מצבים.

עקרון הקבלה: במקרה הנ"ל של עקרון הימנעות, הציפורים הצליחו להבחין בין לחצים נסבלים (ניתנים לניהול) בלתי נסבלים (בלתי ניתנים לניהול) והם באים לפשרה על ידי קבלת הלחץ הנסבל על מנת להימנע מהלחץ הבלתי נסבל. כאן מגיע עיקרון הקבלה. לפיה, יש לקבל רמה כלשהי של מתחים ולא מומלץ לחכות למצב נטול מתח.

עקרון ההסתגלות: ברגע שהציפורים מקבלות סוגים מסוימים של מתחים, עליהן להכין את עצמן להתמודד ולסבול את ההשלכות של הלחצים שקיבלו. גם אם המתח המקובל עשוי להיות פחות חמור לעת עתה, יש לנהל אותו ולסלק אותו מכיוון שהוא עשוי להפוך למצב כרוני בבוא העת אם יתאפשר לו להאריך. כאן הטבע לימד אותם לפתח התאמות.

בציפייה למתח בגלל התדלדלות משאבי האנרגיה במהלך מעופם הרציף, עופות הנודדים מאחסנים כמות מספקת של משקעי שומן בגופם כמאגר האנרגיה לפני תחילת נדידתם. יתר על כן, האדרנו-קורטקס של המוח המגיב למתח ויוזם שינויים פיזיולוגיים אצל ציפורים רגילות, מודחק בקרב מהגרים ובכך, מתח הטיסה אינו מורגש על ידם. במהלך מסע הנדידה הממושך שלהם, המהגרים עוברים מהרגלי המזון הרגילים שלהם להרגלי מזון מיוחדים על ידי צריכת סלקטיבי פירות יער עשירים בנוגדי חמצון. פירות אלו מציעים הגנה מפני מתח חמצוני המתרחש במהלך טיסות ארוכות. אלה כמה מההתאמות שהטבע ניחן כטכניקות לניהול מתחים עבור העופות המהגרים.

לפיכך עקרון ההסתגלות בניהול מתח מסביר כיצד ניתן להצטייד במאבק בבעיות הלחץ על ידי הבאת שינויים חיוביים בהתנהגות ובפיזיולוגיה.

שלושת העקרונות האמורים לעיל הם הלקחים הנגזרים מהטבע והם היסודות לכל טכניקות ניהול המתח. יש לקחת אותם בחשבון תוך כדי מציאת פתרונות לבעיות בניהול לחץ.Source by Paulraj Subbiah

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.cgany.com All Rights Reserved